Proč se neumíme vměstnat do kůže?

Date:

Výbuchy emocí, hněvu ak tomu pořádná dávka podrážděnosti či přecitlivělosti. Při těchto způsobech chování se však ihned netřeba obávat duševní poruchy. Za náhlými změnami nálad často stojí hormonální nerovnováha.

Vstávání uprostřed noci je často reakcí organismu na stres.

Na co je třeba se připravit?

Kolísání těchto látek dokáže v těle něžnější půlky lidstva nadělat pořádné obtíže. Zahrnují nepohodu, výkyvy nálady, ale také nedostatečnou chuť na sex. Přestože se na první pohled zdá, že jde o banální problém, opak je pravdou. Ženské hormony jsou nezbytné pro správné fungování těla a pokud se vymknou zpod kontroly, nastává stav, který se přirovnává k tomu, jako bychom se neuměli vejít do kůže.

Celá řada příčin

Hormonální nerovnováhu zapříčiňuje několik faktorů a obvykle ji způsobuje těhotenství, menstruační cyklus, menopauza, ale také užívání antikoncepce. Ze skupiny jiných zdravotních problémů jde zejména o problémy se štítnou žlázou či cukrovku. Projevy hormonální bouře se odrážejí nejen na našem prožívání a chování, ale prudce zasahují také do kvality spánku, stravování a fyzické aktivity.

Spánek jde dolů vodou

Pause0%VolumeAd
Typickým příznakem hormonálních výkyvů jsou potíže se spánkem. Objevují se zejména těsně před menstruací. Existuje k tomu jednoduché vysvětlení, za kterým se skrývá fungování hormonu progesteronu. Ten výrazně klesá právě před zmiňovanou menstruací, ale dokonce i po porodu. Progesteron je klíčový ženský hormon, který nám pomáhá relaxovat a pociťovat vytouženou duševní rovnováhu. Nízké hodnoty této látky negativně ovlivní noční odpočinek, usínání i hloubku spánku.


Mozek si ptá kvalitní stravu, spánek i dostatek tekutin. Jak mu ještě pomoci?
Lepší i horší dny

Netřeba si dělat těžkou hlavu z toho, když jsme někdy unaveni. Takzvaný „den blbec“ je běžný a nemusíme mu připisovat velký význam. Horší to je v případě, že se z něj stane několik po sobě jdoucích špatných dní. Projevuje se zejména pocity lenosti a silné únavy. Netřeba se divit, že v tomto období dochází ik rychlému přibývání na hmotnosti. Při přetrvávající únavě hrají důležitou roli zejména hormony štítné žlázy. Je-li jich málo, dostáváme se do stavu mučivé únavy. Některé ženy právě „díky“ nedostatečné funkci štítné žlázy nedokážou zhubnout, a to ani při tvrdé dietě nebo cvičením. Tyto hormony jsou zodpovědné za metabolismus, zpomalení srdeční frekvence, mentálních funkcí a trávení.

Trpí paměť a objevuje se deprese

Pod celkovou duševní kondici se podepisuje také stresový hormon kortizol, který negativně ovlivňuje paměť. „Zásobárna“ našich vzpomínek tak trápí nejen věk, ale často i nadměrné množství stresu. Hormonální nerovnováha je typická i pro období klimakteria, kdy ženy pociťují výrazné změny nálad. Z minuty na minuty dochází k návalům teploty, nervozity a podrážděnosti. Menopauza může vyčerpávat organismus až do té míry, že jejím průvodním jevem je deprese a únava.

Když na to není chuť

Kdysi vědci tvrdili, že návaly horka v menopauze souvisí s nízkou hladinou ženského pohlavního hormonu estrogenu. Poslední roky však ukazují, že to je naopak. Stoupají tedy hladiny estrogenu, ale klesají hodnoty progesteronu. Hormonální bouři však mohou způsobit i onemocnění vaječníků, nadledvinek, slinivky břišní a trávicího traktu. S menopauzou se však pojí i snížený zájem o pohlavní život a ztráta libida.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Máte potíže s žaludkem? Pozor na infekci s názvem Helicobacter pylori

Helicobacter pylori, bakterie, která umí potrápit osoby prostřednictvím žaludku...

Kvalitní platební terminály vám pomohou zvýšit vaše zisky

Určitě už se vám stalo, že jste chtěli v...

Víte, kde se obrátit, pokud se zajímáte o nákup kryptoměn?

Je škoda nevyužívat peněz, které máme k dispozici, ale...

Chcete vstoupit na obchodní trh? Zkuste to s ETF

Pod zkratkou ETF najdeme „burzovně obchodované fondy“, které jsou...