Úroveň radioaktivity v Černobylu je abnormální, tvrdí šéf MAAE

Date:

Úroveň radioaktivity v bývalé Černobylské jaderné elektrárně je abnormální, prohlásil v úterý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi na návštěvě odstaveného zařízení, kde přesně před 36 lety (1986) nastala havárie. Více než měsíc trvající okupace elektrárny ruskou armádou byla podle Grossiho velmi nebezpečná.

„Úroveň radioaktivity je, řekl bych, abnormální,“ řekl Grossi podle agentury AFP novinářům na místě a doplnil, že situaci MAAE každý den sleduje.

„Situace byla naprosto nenormální a velmi, velmi nebezpečná,“ uvedl Grossi k obsazení zařízení ruskými vojsky. K elektrárně jej v úterý doprovodil tým odborníků. Na místo donesli potřebné vybavení jako dozimetry a ochranné obleky a chystají se provést „radiologické a další kontroly“, uvedla MAAE. Opraví také dálkové monitorovací systémy, které přenášejí data z elektrárny do vídeňského sídla agentury. Přenos se přerušil krátce po začátku války.

Ukrajinský voják hlídkuje u areálu bývalé Černobylské jaderné elektrárny po odchodu ruských okupačních vojsk, 16. dubna 2022
Areál Černobylské jaderné elektrárny, která se nachází přes 100 kilometrů severně od Kyjeva a nedaleko běloruských hranic, padl do rukou ruských vojáků první den invaze, 24. února. Jednotky Moskvy se odtud stáhly 31. března. Situace se od té doby postupně vrátila do normálního stavu, napsala agentura AFP s odkazem na denní hlášení MAAE, založené na informacích ukrajinských regulačních úřadů.

Grossi Ukrajinu a tamní jaderná zařízení navštívil už na konci března, když napadené zemi slíbil technickou pomoc. U příležitosti 36. výročí černobylské havárie vydala prohlášení i Evropská unie, která v něm varovala, že ruská invaze na Ukrajinu může způsobit novou jadernou katastrofu v Evropě.

Ruští vojáci se totiž kromě areálu v Černobylu zmocnili i jaderné elektrárny Záporoží, která je největší v Evropě, a dosud ji ovládají.

EU vyzvala Moskvu, aby vrátila kontrolu nad okupovanou jadernou elektrárnou v Záporoží ukrajinským orgánem a zdržela se jakýchkoli akcí zaměřených na jaderná zařízení. Tiskové agentury v úterý informovaly, že nad areálem této elektrárny v nízké výšce prolétly dvě řízené střely. Následně se z nedalekého města Záporoží ozvaly výbuchy. Při ostřelování města zahynula nejméně jedna osoba a další utrpěla zranění. Vznikly také materiální škody.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

V jarním kole potravinové sbírky projevili zákazníci Kauflandu mimořádnou solidaritu

Během sobotního jarního kola Sbírky potravin zákazníci ve všech...

Podlahové topení – výhody a nevýhody oproti radiátorům

Moderní, efektivní, praktické – samé superlativy, které lze na...

Srovnáváme ceny potravin 2018-2022: Česko vs Lotyšsko

V průběhu roku 2022 inflace zbořila veškeré rekordy téměř...

Je dobré si vzít hypotéku na nemovitost, kterou plánuji pronajímat?

Investicím se meze nekladou. Do čeho ale dát peníze,...