Le Penová bude v červnových volbách hájit svůj poslanecký mandát

Date:

Neúspěšná francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová bude v červnových parlamentních volbách hájit svůj poslanecký mandát. V úterý to oznámil představitel její strany Národní shromáždění (RN).

Místopředseda RN Louis Aliot oficiálně oznámil, že Le Penová bude za svou stranu kandidovat v parlamentních volbách, které proběhnou ve dvou kolech, 12. a 19. června.

„V každém případě bude kandidovat v parlamentních volbách,“ řekl Aliot ve francouzské televizi CNEWS. Zdůraznil, že Marine Le Penová je hlavním zosobněním opozice prezidentu Emmanuelu Macronovi, který byl v neděli znovuzvolen do funkce na dalších pět let.

Le Penová je od roku 2017 poslankyní za RN v dolní komoře francouzského parlamentu, Národním shromáždění. Zastupuje v něm severofrancouzský departement Pas-de-Calais.

Podle Louise Aliota chce RN v červnových parlamentních volbách získat nejméně 15 křesel. V minulý volbách v roce 2017 si Le Penová strana vybojovala jen osm poslaneckých mandátů.

Macron získal v nedělním druhém kole prezidentských voleb 58,54 procenta z odevzdaných hlasů a zajistil si tak druhý mandát v úřadu. Jeho soupeřka, kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, získala 41,5 procenta z odevzdaných hlasů.

Emmanuel Macron bude v červnových volbách bojovat o udržení většiny v dolní komoře parlamentu, kde má jeho hnutí Vpřed, republika! v současnosti 308 z 577 křesel. Tuto většinu by Macron mohl v červnových volbách ztratit a v takovém případě by nebyl schopen sestavit nový kabinet, což by mu velmi zkomplikovalo vládnutí.

Jeho protivníci proto označují červnové hlasování za jakési „třetí kolo“ prezidentských voleb. Mnozí voliči v nedělních prezidentských volbách zřejmě odevzdali Macronovi hlas jen proto, že chtěli zabránit vítězství Le Penové. To se týká zejména levicových voličů, kteří nemají Macrona v oblibě, analyzuje britská stanice BBC.

Na post předsedy vlády přitom aspiruje i neúspěšný levicový prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon. Macron se proto snaží urychleně podnikat kroky k oslovení širšího spektra voličů.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Je dobré si vzít hypotéku na nemovitost, kterou plánuji pronajímat?

Investicím se meze nekladou. Do čeho ale dát peníze,...

Matrace obohatila můj dosavadní spánek

Matrace, kterou jsem si nedávno pořídila mi naprosto dokonale...

Produkty, bez kterých se v domácnosti s batoletem neobejdete

Pokud vaše dítko již oslavilo první narozeniny, dostalo se...

Srovnání parametrů BullGuard VPN a TunnelBear VPN Unlimited: Kdo má lepší hodnocení

Vyplatí se objednat Bullguard, nebo dává větší smysl TunnelBear...