Le Penová bude v červnových volbách hájit svůj poslanecký mandát

Date:

Neúspěšná francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová bude v červnových parlamentních volbách hájit svůj poslanecký mandát. V úterý to oznámil představitel její strany Národní shromáždění (RN).

Místopředseda RN Louis Aliot oficiálně oznámil, že Le Penová bude za svou stranu kandidovat v parlamentních volbách, které proběhnou ve dvou kolech, 12. a 19. června.

„V každém případě bude kandidovat v parlamentních volbách,“ řekl Aliot ve francouzské televizi CNEWS. Zdůraznil, že Marine Le Penová je hlavním zosobněním opozice prezidentu Emmanuelu Macronovi, který byl v neděli znovuzvolen do funkce na dalších pět let.

Le Penová je od roku 2017 poslankyní za RN v dolní komoře francouzského parlamentu, Národním shromáždění. Zastupuje v něm severofrancouzský departement Pas-de-Calais.

Podle Louise Aliota chce RN v červnových parlamentních volbách získat nejméně 15 křesel. V minulý volbách v roce 2017 si Le Penová strana vybojovala jen osm poslaneckých mandátů.

Macron získal v nedělním druhém kole prezidentských voleb 58,54 procenta z odevzdaných hlasů a zajistil si tak druhý mandát v úřadu. Jeho soupeřka, kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, získala 41,5 procenta z odevzdaných hlasů.

Emmanuel Macron bude v červnových volbách bojovat o udržení většiny v dolní komoře parlamentu, kde má jeho hnutí Vpřed, republika! v současnosti 308 z 577 křesel. Tuto většinu by Macron mohl v červnových volbách ztratit a v takovém případě by nebyl schopen sestavit nový kabinet, což by mu velmi zkomplikovalo vládnutí.

Jeho protivníci proto označují červnové hlasování za jakési „třetí kolo“ prezidentských voleb. Mnozí voliči v nedělních prezidentských volbách zřejmě odevzdali Macronovi hlas jen proto, že chtěli zabránit vítězství Le Penové. To se týká zejména levicových voličů, kteří nemají Macrona v oblibě, analyzuje britská stanice BBC.

Na post předsedy vlády přitom aspiruje i neúspěšný levicový prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon. Macron se proto snaží urychleně podnikat kroky k oslovení širšího spektra voličů.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání parametrů BullGuard VPN a TunnelBear VPN Unlimited: Kdo má lepší hodnocení

Vyplatí se objednat Bullguard, nebo dává větší smysl TunnelBear...

Školka Praha 10: Svěřte své dítě do zkušených rukou

Soukromá školka na Praze 10 nabízí skvělé prostředí. Připraveno...

Pořiďte si nejlepší a nejvýkonnější laserové řezací stroje pro svou strojírenskou výrobu

Pokud patříte ke společnostem, které pro zákazníky vyrábí nejrůznější...

Renovace laku auta: Pro perfektní exteriér vozidla

Není překvapivé, že po letech v provozu bude lak...