Ruské atomovky? Na všechno máme plány, tvrdí Američané

Date:

USA nevidí žádné známky toho, že by Rusko připravovalo svůj jaderný arzenál k použití ve válce. Tvrdí to televize CNN, která se odvolala na dva zdroje, které jsou obeznámeny s nejnovějšími analýzami tajných služeb. Na druhé straně však mezi americkými představiteli od konce studené války nepanovaly tak velké obavy, že by Moskva přece jen mohla sáhnout po atomovkách.

Ukrajinští vojáci u Kyjeva.

Ruský jaderný arzenál sledují

Od začátku války proti Ukrajině 24. února Kreml světu připomíná, že má k dispozici jaderné zbraně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nyní uvedl, že existuje reálné riziko třetí světové války. „Nebezpečí je vážné, není třeba ho podceňovat,“ prohlásil šéf resortu diplomacie pro agenturu Interfax.

Lavrov ale zároveň tvrdí, že Rusko nechce jaderný konflikt. „Tohle je náš klíčový postoj, o který opíráme všechno,“ řekl Lavrov s tím, že Moskva usiluje snižovat napětí. Ale ve skutečnosti ruská vláda od únorového napadení Ukrajiny oznámila zvýšení bojové pohotovosti jaderných sil a před několika dny se pochlubila testem rakety Sarmat.

„Ruský prezident Vladimir Putin do jisté míry blufuje. Miluje takovou hru. Ale je třeba k tomu přistupovat i vážně,“ reagoval na spekulace o použití jaderných zbraní v nedávném rozhovoru pro Pravdu Andrej Soldatov, expert na tajné služby a bezpečnost. „Ruská armáda začíná být na Ukrajině zoufalá. Má pocit, že stojí proti převaze, že bojuje nejen se zmobilizovanými Ukrajinci, ale také s NATO. Proto se možná uchýlí k něčemu opravdu velmi špatnému. Naneštěstí, nic se nedá vyloučit,“ varoval Soldatov.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

V jarním kole potravinové sbírky projevili zákazníci Kauflandu mimořádnou solidaritu

Během sobotního jarního kola Sbírky potravin zákazníci ve všech...

Podlahové topení – výhody a nevýhody oproti radiátorům

Moderní, efektivní, praktické – samé superlativy, které lze na...

Srovnáváme ceny potravin 2018-2022: Česko vs Lotyšsko

V průběhu roku 2022 inflace zbořila veškeré rekordy téměř...

Je dobré si vzít hypotéku na nemovitost, kterou plánuji pronajímat?

Investicím se meze nekladou. Do čeho ale dát peníze,...