Ruské atomovky? Na všechno máme plány, tvrdí Američané

Date:

USA nevidí žádné známky toho, že by Rusko připravovalo svůj jaderný arzenál k použití ve válce. Tvrdí to televize CNN, která se odvolala na dva zdroje, které jsou obeznámeny s nejnovějšími analýzami tajných služeb. Na druhé straně však mezi americkými představiteli od konce studené války nepanovaly tak velké obavy, že by Moskva přece jen mohla sáhnout po atomovkách.

Ukrajinští vojáci u Kyjeva.

Ruský jaderný arzenál sledují

Od začátku války proti Ukrajině 24. února Kreml světu připomíná, že má k dispozici jaderné zbraně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nyní uvedl, že existuje reálné riziko třetí světové války. „Nebezpečí je vážné, není třeba ho podceňovat,“ prohlásil šéf resortu diplomacie pro agenturu Interfax.

Lavrov ale zároveň tvrdí, že Rusko nechce jaderný konflikt. „Tohle je náš klíčový postoj, o který opíráme všechno,“ řekl Lavrov s tím, že Moskva usiluje snižovat napětí. Ale ve skutečnosti ruská vláda od únorového napadení Ukrajiny oznámila zvýšení bojové pohotovosti jaderných sil a před několika dny se pochlubila testem rakety Sarmat.

„Ruský prezident Vladimir Putin do jisté míry blufuje. Miluje takovou hru. Ale je třeba k tomu přistupovat i vážně,“ reagoval na spekulace o použití jaderných zbraní v nedávném rozhovoru pro Pravdu Andrej Soldatov, expert na tajné služby a bezpečnost. „Ruská armáda začíná být na Ukrajině zoufalá. Má pocit, že stojí proti převaze, že bojuje nejen se zmobilizovanými Ukrajinci, ale také s NATO. Proto se možná uchýlí k něčemu opravdu velmi špatnému. Naneštěstí, nic se nedá vyloučit,“ varoval Soldatov.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Srovnání parametrů BullGuard VPN a TunnelBear VPN Unlimited: Kdo má lepší hodnocení

Vyplatí se objednat Bullguard, nebo dává větší smysl TunnelBear...

Školka Praha 10: Svěřte své dítě do zkušených rukou

Soukromá školka na Praze 10 nabízí skvělé prostředí. Připraveno...

Pořiďte si nejlepší a nejvýkonnější laserové řezací stroje pro svou strojírenskou výrobu

Pokud patříte ke společnostem, které pro zákazníky vyrábí nejrůznější...

Renovace laku auta: Pro perfektní exteriér vozidla

Není překvapivé, že po letech v provozu bude lak...