Počty mrtvých dále narůstají, zatímco zachycených nákaz koronavirem v posledních dnech ubývá. Peking mezitím ohlásil dalších 33 případů lokálního přenosu infekce a rozšiřuje masové testování na drtivou většinu populace města.
Šanghaj, která je největším čínským městem, je v posledních týdnech dějištěm nejhoršího výskytu COVIDU-19 v Číně od začátku pandemie a na většinu z tamních 25 milionů obyvatel se vztahují velmi tvrdé restrikce včetně omezování pohybu kovovými zátarasy a ploty. V Pekingu kvůli novému šíření infekce panují obavy z podobných opatření.
Pondělní bilance 52 úmrtí mezi pacienty s COVIDEM-19 je o jeden případ vyšší než šanghajský součet z neděle, uvádí Reuters. Na poměry Číny, která od začátku pandemie přiznala jen necelých 5000 obětí koronaviru, jde o velmi vysoká čísla. Vyšší denní součty přicházely jen na začátku roku 2020, kdy nejlidnatější země světa místy hlásila i více než 100 mrtvých za den.
Čína tento měsíc registruje zdaleka nejvyšší počty nových infekcí za celou pandemii, když se denní součty dostaly i nad 20 tisíc. V posledních dnech však klesají, přičemž Šanghaj po nedělních skoro 19 500 nákazách za pondělí zaznamenala 16 980 infekcí.
V Pekingu je zatím situace výrazně lepší. Čínská státní televize CCTV ohlásila pondělní součet ve výši 33 případů infekce, zatímco o den dříve jich bylo oznámeno 19. Podle agentury AP bylo v hlavním městě od začátku nového výskytu covidu potvrzeno jen 70 případů infekce, přesto úřady přijímají opatření, která by byla jinde nemyslitelné i za výrazně horší epidemické situace.
Kroky však zapadají do čínské strategie, jejímž cílem je zcela eliminovat šíření koronaviru. V nejlidnatějším obvodu Čchao-jang v Pekingu v pondělí úřady zahájily masové testování, které znamená pro všechny obyvatele tři povinné testy do konce týdne. Také se objevily uzávěry zacílené na konkrétní čtvrti nebo bytové domy, uvádí AP.

Ještě před koncem prvního dne hromadného testování pak přišla zpráva, že testovací režim se rozšiřuje na dalších deset městských obvodů. Odběry vzorků tak bude muset do konce týdne absolvovat zhruba 20 milionů z celkových 22 milionů obyvatel, píše Reuters. Vývoj podle zpravodajské agentury jen prohloubí obavy z bezprostředního nástupu lockdownu podobného tomu v Šanghaji.